Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa nominētais premjera amata kandidāts Aldis Gobzems ("KPV LV") ir ļoti līdzīgs bijušajam politiķim un miljonāram Aināram Šleseram jaunībā, intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" teica eksprezidents Valdis Zatlers. Līdzīgi kā Šleseram, Gobzemam esot augstas ambīcijas un "pusaudža pieeja" politikas procesiem.


"Gobzema lielākais šķērslis ir neveiksmīgā komunikācija un skaidrošanās par pielaides valsts noslēpumam saņemšanu. Viņš varēja pateikt: "Kamēr nav pielaides, neaizkavēšu procesu un atsakos no valdības veidošanas". Cilvēkam ir ambīcijas. Ļoti līdzīgs Šleseram jaunībā. Man nav pielaides - nu ko, tad mainīsim likumu, lai man būtu pielaide. Vispār - lai [SAB vadītājs Jānis] Maizītis un prezidents nāk uz paklāja un skaidro. Tā ir tāda pusaudža pieeja, necieņa pret valsti. Viņš pagājušajā nedēļā izdarīja visu, lai izveidot valdību nesanāktu," komentējot rezultātus Gobzema sarunām ar citām 13. Saeimā ievēlētājam partijām, teica Zatlers.

Bijušais Valsts prezidents skaidroja, ka brīdī, kurā cilvēks kandidē uz kādu amatu, SAB lūdz visām tiesībsargājošajām institūcijām ziņas par attiecīgo personu. Ja parādās kāda negatīva informācija, tad SAB tas ir jāpārbauda. Informācija var būt nepatiesa, safabricēta vai piespēlēta. "Pielaidi nevar dot, kamēr SAB nav pārbaudījis faktus. Tas nav viegli, jo SAB lēmumu var pārsūdzēt. Tādēļ jo sarežģītāks cilvēks, jo ilgāk jāgaida uz pārbaudes noslēgšanos. Ja gribi būt premjers, strādā visu mūžu, lai tev būtu perfekta reputācija. Tur [pārbaudē] ciniski tiek ņemts vērā tas, vai jūs spējat glabāt noslēpumus, vai tomēr nē," uzsvēra Zatlers.

Eksprezidents intervijā arī norādīja, ka Raimonds Vējonis devis mājienu Gobzemam, ka viņam būs nepieciešama pielaide, lai viņa veidotā valdība tiktu atbalstīta. "Parasti tas notiktu bez liekas uzmanības. Tas bija signāls Gobzemam, ka varbūt padomā - būs ļembasts," sacīja Zatlers. Viņš arī pieļāva, ka pārējās partijas pēdējā Gobzema valdības veidošanai atvēlētā termiņa dienā pateiks, ka neatbalstīs tādu valdību. Savukārt, ja Vējonis vēlēsies rīkoties konsekventi, tad nākamo vajadzēs nominēt apvienības "Attīstībai/Par!" premjera amata kandidātu Arti Pabriku.

LSM.lv