Vasara ir laiks, kuru daudzi gaida visvairāk. Taču arī vasarai ir savas 'tumšās puses' un problēmas. Viena no izplatītākajām problēmām ir kāju tūska.


Kāpēc rodas kāju tūska?

Asinsvadu ķirurgs I.Ūdris skaidro: “Aukstums asinsvadiem patīk, bet karstums – nepavisam. Tūska veidojas tieši no tā, ka karstā laikā ķermenis pats cenšas sevi atdzesēt, bet, lai to veiktu, paplašinās asinsvadi, arī kāju vēnas. Īpaši, ja ir jau kādas vēnu mazspējas pazīmes, kas iepriekš nav pamanītas, tās karstā laikā saasinās un liek sevi manīt. Tāpat limfas attece karstā laikā kļūst lēnāka – tas arī ir viens no iemesliem kāju tūskai.”

Pamanot, ka kājas tūkst, ļoti svarīgi ir iedarboties pret tūsku, nevis ļaut, lai pietūkums dienu no dienas turpinās. Kāpēc? Ja ļauj tūskai būt ilgstoši un neko nedara, lai tās nebūtu, paplašinātie asinsvadi pierod pie šīs situācijas un rezultātā kāju āda kļūst spīdīga, cieta, sāk veidoties pigmentācijas plankumi. Un tas jau ir risks iedzīvoties trofiskajās čūlās – tieši ilgstoša, neārstēta tūska ir būtiskākais čūlu palaidējmehānisms. Tāpēc ignorēt nedrīkst arī kāju tūsku, kas radusies, diendienā ilgstoši sēžot vai stāvot, uzsver speciālists.

Kā mazināt tūsku?

Ir vairāki veidi, kā varam sev palīdzēt ikdienā:

Kompresijas zeķes. Labs palīgs kāju tūskas mazināšanai ir kompresijas zeķes. Lai gan pierasts domāt, ka tās ir tikai brūnas un biezas, mūsdienās pieejamas tiešām skaistas, krāsainas un rakstainas. Valkāt tās ir efektīvākais veids, kā neļaut kājām pietūkt. Turklāt nav pareizi domāt, ka tās vērts vilkt tikai no paša rīta, vēl neizkāpjot no gultas, – tas ir mazliet pārspīlēti. Arī uzvilktas dienas vidū, kad jau esi staigājusi un kājām jau bijusi slodze, tās pildīs savu funkciju un veicinās asinsvadu pareizu darbību. Savām pacientēm iesaku turēt zeķes rakstāmgalda atvilktnē un, ja jūtams, ka kājas pampst, likt tās lietā.

Ceļojot padomā par kāju labsajūtu! Neaizmirsti uzvilkt kompresijas zeķes, lidojot vai braucot garākos pārbraucienos ar automašīnu neatkarīgi no tā, ir vai nav bijušas vēnu problēmas. Atrodoties augstu gaisā, skābeklis tiek pievadīts mākslīgi, bet spiediens netiek paaugstināts, tāpēc asinsvadiem ir liels spiediens, tie uzpūšas. Savukārt, ilgas stundas pavadot braucienā pa sauszemi, uz kāju asinsvadiem darbojas gravitācijas spēks un vairāk asiņu saplūst kājās nekā aizplūst no tām prom.

Vingrini kājas! Lai asinis kājās plūstu no apakšas uz augšu, jānodarbina ikru muskulis, kas masē vēnas no kāju iekšpuses. To var panākt, kustinot pēdas locītavas, it kā imitējot staigāšanu. Šādu vingrinājumu var izpildīt, pat nepieceļoties no darba galda. Bet ik pēc stundas dienas laikā vērtīgi izkustēties arī pamatīgāk – pastaigāt, pamīšus pamīņāties uz papēžiem vai pirkstgaliem.

Mazgājies vēsā, nevis karstā dušā! Tāpat izvairies no ilgas karsēšanās vannā vai pirtī. Aukstums veicina asinsvadu saraušanos un tādā veidā darbojas gan pret tūsku, gan iekaisumu. Ja tomēr tev patīk mazgāties siltā ūdenī, beigās vienmēr pārlaid sev pāri pusminūti ilgu vēsa ūdens šalti.

Izvēlies ērtus apavus. Vēnām patiks, ja ikdienas apaviem būs zems vai vidēji augsts papēdītis – līdz 4 centimetriem. Staigājot uz ļoti augstiem papēžiem, ir nostiepts pirkstgals un nobloķējas arī ikru muskulis, tāpēc asinis brīvi neplūst no kājām uz augšu.

Pārkārto telpu ap sevi. Birojos bieži vien datora procesors atrodas novietots līdzās kājām, bet no tā nepārtraukti plūst siltums, kas darba dienas laikā nevajadzīgi silda un paplašina kāju asinsvadus. Tāpat viens no kāju tūsku veicinošiem faktoriem noteikti ir apsildāmā grīda, ja uz tās stāv ilgstoši. Tāpēc prātīgāk būtu siltās grīdas ieklāt tikai tajās telpās, kur paredzēts uzturēties retāk, piemēram, vannasistabā, nevis visā mājā.

Vasarā – dzer daudz šķidruma!

Karstā laikā, daudz svīstot, organisma šķidruma rezerves ātrāk izsīkst un asinis kļūst biezākas, tāpēc ir lielāks risks iedzīvoties vēnu trombos. Lai no tā izvairītos, jālieto daudz šķidruma! Īpaši svarīgi tas ir, ja ikdienā nav fizisku aktivitāšu un ir vēnu trombozes riska faktori. Piemēram, tu lieto hormonālo kontracepciju, smēķē, tev ir vairāk par 35 gadiem vai radiniekiem bijušas asinsvadu kaites.

dieviete.lv