Spiediens un pret Ziemeļkoreju noteiktās sankcijas ir jāsaglabā tik ilgi, līdz radīsies pārliecība, ka Korejas pussalā vienai no valstīm vairs nav kodolieroču, šādu nostāju sarunā ar aģentūru LETA pauda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V).


Politiķis skaidroja, ka ASV prezidenta Donalda Trampa un Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna otrdien notikušais samits Singapūrā un tajā parakstītais kopīgais dokuments vērtējams kā pozitīvs solis, bet tas ir tikai sākums, nevis beigas.

"Velns slēpjoties detaļās. Vēl sekos ļoti daudz darba, lai izveidotu tādu mehānismu, kurā starptautiskā sabiedrība var pārliecināties, ka Ziemeļkoreja ir pilnībā atbrīvojusies no kodolieročiem. Domāju, ka Ziemeļkorejas atbrīvošanās no kodolieročiem ir galvenais mērķis starptautiskajai sabiedrībai," sacīja Rinkēvičs.

Ārlietu ministrs uzsvēra, ka Eiropas Savienības (ES) loma tālākajā procesā vēl joprojām būs tāda pati, kā līdz šim, proti, līdz šim ES ir bijusi ļoti laba un spēcīga sadarbība ar ASV. Tāpat ir Eiropas valstis, kuras atrodas ANO Drošības padomē, teica ministrs, piebilstot, ka ES dalībvalstis var darīt visu, lai procesu koordinētu gan sadarbībā ar ASV, gan ANO institūciju ietvaros.

"Būtu labi, ja tiktu panākts ilgtspējīgs miers, iespējams, arī juridiskā formā, jo šobrīd joprojām de iure pastāv kara stāvoklis Korejas pussalā. Lai to likvidētu, ir jāpanāk formālu dokumentu parakstīšana. Domāju, ka šajā vienošanā nav ieinteresēta tikai ES un ASV, bet arī Japāna, Dienvidkoreja, Ķīna un Krievija, kas būtu ieinteresētas, lai viens no karstajiem punktiem vairs nebūtu tik karsts," uzsvēra Rinkēvičs.

Jau vēstīts, ka Trampa un Čenuna otrdien samitā Singapūrā parakstītajā kopīgajā dokumentā Ziemeļkoreja apņēmusies "strādāt Korejas pussalas pilnīgas denuklearizācijas virzienā", un Tramps savukārt apņēmies Ziemeļkorejai sniegt drošības garantijas.

Sarunās galvenā uzmanība tiks pievērsta jautājumam par Ziemeļkorejas denuklearizāciju apmaiņā pret ekonomisko un diplomātisko sankciju mazināšanu.

Kā teikts paziņojumā, "Tramps apņēmās sniegt drošības garantijas KTDR (Korejas Tautas Demokrātiskajai Republikai), un priekšsēdētājs Kims Čenuns no jauna apstiprināja stingro un nelokāmo apņemšanos pabeigt Korejas pussalas denuklearizāciju".

Parakstītais dokuments ir "ļoti svarīgs" un "visai daudzpusīgs", žurnālistiem sacīja Tramps, norādot, ka Ziemeļkorejas denuklearizācijas process notiks "ļoti ātri", kā arī piebilstot, ka uz Vašingtonu un Phenjanu "rezultāti atstās lielu iespaidu".

Tramps arī apstiprinājis, ka Ziemeļkorejai noteiktās sankcijas pagaidām paliek spēkā. "Sankcijas tiks atceltas, kad mēs būsim pārliecināti, ka kodolieroči vairs nav faktors," preses konferencē pēc samita Singapūrā sacīja Tramps. "Es ceru, ka tas būs drīz... es ar nepacietību gaidu uz brīdi, kad varēšu tās atcelt."

Kims savukārt sacīja, ka "pasaule redzēs lielas pārmaiņas" pēc "vēsturiskās" vienošanās parakstīšanas ar Trampu.