Cik liels sods draud un, kurus visātrāk var ''ņemt pie dziesmas''?


Pašvaldību izdevumos un interneta lapās vienas no vislasītākajām ziņām ir par novadā dzimušajiem, laulātajiem, jubilāriem un arī aizsaulē aizsauktajiem. Tomēr atbildīgās institūcijas bargi pakratījušas ar pirkstu – tas ir Fizisko personu datu aizsardzības likuma pārkāpums.

Kaut arī nav dzirdēts, ka kāds gaviļnieks vai mirušā tuvinieks tiesā būtu sūdzējis pašvaldību par šādu datu publicēšanu, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), gan Datu valsts inspekcija norādījusi, ka gaviļnieku, jaundzimušo un mirušo vārdi būtu jāizņem no pašvaldību izdevumu slejām.
Pretējā gadījumā pilsētas vai novada mēram draud daudzu simtu eiro liels naudas sods. Vienas pašvaldības nobijušās no iespējamajām represijām un vairs šādas ziņas nepublicē, citas mēģina izlavierēt ar likumu skaidrojumiem, piemēram, ka mirušais vairs nav fiziska persona, nenorāda jubilāra vecumu vai laulāto uzvārdus.

VARAM šā gada sākumā visām pašvaldībām nosūtīja vēstuli, aicinot ievērot minēto likumu un norādot turpmāk nesniegt informāciju par jaundzimušo, jaunlaulāto, jubilāru datiem, minot vārdu un uzvārdu. Šādu informāciju bez pašu personu piekrišanas nedrīkst publicēt ne pašvaldību informatīvajos izdevumos, ne arī nodot vietējiem laikrakstiem.

Datu valsts inspekcija garā un plašā likumu skaidrojumā norāda, ka “sabiedrību informēt par attiecīgajā pašvaldībā dzimušajiem, laulību noslēgušajiem, jubilāriem var, neidentificējot konkrētas personas”.

mammamuntetiem.lv