Šogad auto zādzību topā nonākusi automašīna "Audi A4", analizējot auto drošības un zādzību tendences Latvijā, konstatējis uzņēmums SIA "Autonams".


Šā gada pirmajā ceturksnī ir nozagtas vairāk "Audi A4" automašīnas nekā 2016. un 2017.gada pirmajos ceturkšņos kopā. Zīmīgi, ka zagļu interesi izpelnījušās tieši sešu līdz desmit gadu vecas automašīnas. Apskatot šo vecuma grupu, 2018.gada pirmajā ceturksnī tika nozagtas tikpat daudz automašīnas kā 2017. un 2016.visa gada laikā, norādīja "Autonama" aizsardzības biznesa vadītāja Baiba Brutāne-Ozoliņa.

Viņa skaidroja, ka viena no raksturīgākajām tendencēm, kas veicina kāda automašīnas modeļa nokļūšanu zagtāko automašīnu topā, ir tā popularitāte autovadītāju vidū. Pagājušajā gadā tie bija pircēju iecienītie mazie apvidus auto "Volvo XC60", "KIA Sportage, "Nissan Quashqai" un "Mitsubishi Outlander", kas piedzīvoja zādzību pieaugumu. Taču šogad ir ievērojami pieaudzis "Audi A4" automašīnu skaits, kas sekmējis strauji pieaugošo zādzību tendenci.

Brutāne-Ozoliņa atzīmēja, ka šī gada 1.janvāri Latvijā bija reģistrētas nedaudz vairāk par 3000 "Audi A4" automašīnām vecuma grupā līdz desmit gadiem. Pērn ievērojami pieaudzis ievesto "Audi" automašīnu skaits vecuma grupā līdz desmit gadiem, kas veicinājis arī zādzību skaitu pieaugumu, jo automašīnas popularitāte paaugstina pieprasījumu pēc rezerves daļām. Oriģinālās rezerves daļas ir salīdzinoši dārgas, tādēļ tiek meklētas alternatīvas iespējas - auto kapsētās, kas pēc šīm detaļām veido pieprasījumu.

Pagājušā gada pavasarī bija vērojams līdzīgs zādzību vilnis ar "Volvo XC60". Pēc šāda principa vēl joprojām nenorimst "BMW" un "Toyota RAV4" zādzības, jo šīs auto markas ir iecienītas, un turpinās pieprasījums pēc lētākām rezerves daļām.

Vecuma grupā no līdz desmit gadiem "Audi A4" automašīnas ir bieži aprīkotas ar bezatslēgu iedarbināšanas sistēmu "Keyless Go", kas nozīmē to, ka auto zagļi, attālināti pārtverot atslēgas signālu, spēj iedarbināt un nozagt auto desmit sekunžu laikā.

"Aizslēgts auto un atslēgu neesamība rokās vairs zagļiem nav šķērslis. Jāatzīmē gan, ka arī "Audi A4", kuriem nav bezatslēgu funkcija, nav šķērslis zagļiem un ir potenciāls upuris, ko aizdzīt nepilnas minūtes laikā," uzsvēra Brutāne-Ozoliņa.

Kā vienu no drošākajām aizsardzības metodēm "Autonama" eksperti norāda imobilaizeri. Sekojot straujam zādzību pieaugumam, šādu papildu aizsardzības risinājumu pieprasa arī apdrošinātāji, veicot KASKO apdrošināšanu, teica Brutāne-Ozoliņa. Vēl viena aizsardzības metode, ko iesaka arī Valsts policija, ir "iezīmēt detaļas" jeb veikt detaļu marķēšanu ar lāzeru. Šāda automašīna zaudē vērtību zagļa acīs, jo detaļas ir jāmaina pirms realizācijas, kas nozīmē mazākus ieņēmumus un lielāku risku tikt pieķertam. Marķētas detaļas viegli un ātri iespējams sasaistīt ar konkrēto automašīnu.

"Autonama" apgrozījums 2016.gadā bija 2,862 miljoni eiro, bet peļņa - 39 295 eiro. Dati par 2017.gadu patlaban vēl nav pieejami.

SIA "Autonams" dibināta 1997.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 31 950 eiro. "Autonama" īpašnieki ir Harijs Briedis - 50%, Iveta Briede - 46,67% un Edvīns Panders - 3,33%.